Prije udruge - bonsai u Hrvatskoj
Bonsai kao hortikulturni i umjetnički hobi je relativno široko teritorijalno rasprostranjen na području Hrvatske, ali broj ljudi koji se bave ovim hobijem amaterski ili profesionalno, nije velik. Stoga su i teritorijalne udaljenosti značajne, a samim tim u udruživanje u organizacije je donekle otežano. Bonsai hobi je individualan, a javne prezentacije u vidu izložbi zahtijevaju logistiku poput transporta i održavanja što je za pojedinca često nedostižno ili je izvedivo tek u manjem opsegu. Pojedinci koji upoznaju ovaj hobi i žele se njime baviti ili su već dostigli određenu razinu znanja i vještina, međusobno se povezuju zahvaljujući modernim komunikacijskim kanalima, a povremena druženja, konzultacije, razmjena iskustava su poželjni kao i u svakoj drugoj djelatnosti. U Splitu je početkom 2004.g. osnovan "Dalmatinski bonsai klub", s ciljem promicanja, razvitka i unaprjeđenja, te širenja kulture oblikovanja i uzgajanja bonsaija u Dalmaciji. Daljnjim razvojem i promicanjem hobija, nastalo je još nekoliko udruga, Bonsai klub Zagreb, Hrvatski bonsai klub, a postojao je čak i Hrvatski bonsai savez. S godinama su se stvari slegle, zaokružio se broj upornih entuzijasta koji su težili novim znanjima i svladavanju vještina uzgoja minijaturnog drveća.
Početkom 2020. godine uoči osnivačke skupštine naše udruge, u Hrvatskoj su aktivne dvije udruge: Dalmatinski bonsai klub iz Splita, te Bonsai udruga "Zen" iz Samobora osnovana 2012. godine
Razvoj ideje
Grupa entuzijasta s različitim bonsai "stažom" s područja sjeverozapadne Hrvatske (Krapinsko-zagorska, Međimurska, Varaždinska i Koprivničko-križevačka županija) već duže vremena surađuje međusobno kao i s drugim bonsaistima diljem Hrvatske. Neki s ovog područja se hobijem bave od samih početaka u Hrvatskoj, ali se zbog teritorijalnih distanci nisu značajnije eksponirali. Tako se 2015. godine rodila ideja o organizacijii izložbe na ovom području, u vrijeme održavanja Sajma cvijeća u Ludbregu (drugog po veličini u Hrvatskoj). Prva trodnevna izložba održana je u cinktoru Župne crkve Presvetog trojstva i privukla je mnogobrojnu publiku. Potaknuti ovakvim interesom, organizatori su izložbu se pod nazivom "Svijet minijaturnog drveća", ponovili u naredne četiri godine u atriju dvorca Batthyany u Ludbregu, stalno podižući letvicu. Dobar odaziv publike, povećanje broja izlagača i entuzijastična organizacijska ekipa pokazali su kapacitet za budućnosti i iznjedrili potrebu institucionaliziranja aktivnosti. Ideja osnivanju udruge započela je 2018. godine.
Osnivanje
Nakon svih neformalnih dogovaranja, prvi "službeni" sastanak inicijalnog odbora održan je u Ludbregu, na njemu su bili prisutni Jevgenij Conar iz Koprivnice, Adrian Horvat iz Čakovca, Aleksandar Horvat iz Ludbrega, Draženka Mađarić iz Selnice i Radovan Marčec iz Nedelišća, koji su zapravo činili i jezgro svih dotada neformalnih organizacija izložbi. Na sastanku su prezentirani nacrti Statuta, Poslovnika i druge dokumentacije, prezentiran postupak i potrebne radnje za registraciju udruge. Osnivačka skupština je dogovorena za 1. ožujka 2020. u vijećnici Centra za kulturu i informiranje u Ludbregu. Osnivačka skupština je održana prema planu, na njemu su izabrana tijela skupštine i usvojeni potrebni dokumenti i planovi te donesena odluka o provođenju procesa registracije.
Inicijalna petorka izabrana je u Upravni odbor, kao predsjednik je izabran Aleksandar Horvat iz Ludbrega, tajnik Radovan Marčec iz Nedelišća, a blagajnik Jevgenij Conar iz Koprivnice. U Nadzorni odbor izabrane su Gordana Loparić, Iva Havaić Sakač i Valentina Petrinić.
Na Osnivačkoj skupštini bilo je 11 članova.